Kembrij universiteti, Buyuk Britaniya
Professor Siddxart (Montu) Saksena BMUdagi boshqaruv lavozimini Cambridge universiteti, Iso kolleji, Cambridge Markaziy Osiyo forumi direktori lavozimi bilan birlashtiradi. U bir qator professorlik, shuningdek, Faxriy va mehmon professor unvonlariga ega va o‘nlab nomzodlik dissertatsiyalari, magistrlik va bakalavriat loyihalariga rahbarlik qilgan. So’nggi besh yil ichida Professor Saksena to’rtta yirik xalqaro konferentsiya va ko’plab muhokama forumlariga raislik qilgan va xalqaro konferensiyalar, hukumat va jamoat forumlarida 70 dan ortiq yalpi va asosiy nutq so’zladi. U Eksperimental fizika hamda Rivojlanish tadqiqotlari bo’yicha 70 ta tadqiqot maqolalari va kitob bo’limlarini nashr etgan.
Professor Saksena eksperimental fizika sohasidagi tadqiqotlarida kuchli bog‘langan elektronlar, o‘ta o‘tkazuvchanlik va magnitlanish faniga e’tibor qaratadi. U to’rtta yangi supero’tkazgichni, shu jumladan birinchi ferromagnit supero’tkazgichni kashf etdi. 2006 yilda u Xalqaro sof va amaliy fizika ittifoqi (IUPAP) yosh olim medali bilan taqdirlangan.
Professor Saksena 20 yildan ortiq vaqt davomida Markaziy Osiyoda ilmiy tadqiqot ishlarida faol ishtirok etib, jumladan, Qozogʻistonning Olmaota va Ostona, Oʻzbekistonning Buxoro va Fargʻona vodiysi, Xitoyning Qashgʻar shaharlari, shuningdek, Afg’onistonning baʼzi hududlariga alohida eʼtibor qaratdi. 2011-yilda “Qozog‘iston ta’lim sohasidagi xizmatlari uchun” medali, Qozog‘iston va O‘zbekiston Prezidentlarining “Shon-sharaf” medallari bilan taqdirlangan.
Professor Saksena Nyu-Orlean universitetini (AQSh) fizika bo‘yicha bakalavr darajasini tamomlagan va Cambridge universitetidan falsafa doktori ilmiy darajasini olgan, eksperimental fizika bo’yicha Ph.D. ilmiy darajaga ega. U Groningen universitetida (Niderlandiya) va London Universitet kollejida (Buyuk Britaniya) postdoktoranturada ta’lim olgan, shuningdek, Cambridge universitetining (Buyuk Britaniya) Girton kollejida amaliyot o’tagan.

University of Cambridge, U.K.
Professor Siddharth (Montu) Saxena is Chairperson of the Cambridge Central Asia Forum, Honorary Secretary of the Committee for Central and Inner Asia. He holds a number of Professorships, as well as Honorary and Visiting Professorships and has supervised dozens of PhD dissertations and master’s and undergraduate projects. In the last five years, Professor Saxena has chaired four major international conferences and numerous panels and delivered more than 70 plenary and keynote addresses at international conferences and government and public forums. He has published 60 peer reviewed and invited research articles and book chapters in Experimental Physics as well as in Development Studies.
In his research in the field of experimental physics, Professor Saxena focuses on the science of strongly correlated electrons, superconductivity and magnetism. He has discovered four new superconductors, including the first ferromagnetic superconductor. He was awarded an International Union of Pure and Applied Physics (IUPAP) Young Scientist Medal in 2006.
In his academic work in development studies, Professor Saxena has been actively involved in field based research in Central Asia for over 20 years with a particular focus on Almaty and Astana in Kazakhstan, Bukhara and Ferghana Valley in Uzbekistan, Kashgar in China as well some areas of Afghanistan. He was awarded a Medal for Service to Education in Kazakhstan, and Presidential Medals of Honour from both Kazakhstan and Uzbekistan in 2011.
Professor Saxena graduated from the University of New Orleans (USA) with a Bachelor’s degree in Physics and received two Ph.D. degrees from the University of Cambridge (U.K.), one in Experimental Physics and one in Historical Anthropology. He has done Post-doctoral training at the University of Groningen (the Netherlands) and University College London (U.K.) as well as a Research Fellowship at Girton College, the University of Cambridge (U.K.).